Friday, 26 September 2014

Něco, aby nám to na tyči neklouzalo

      Ano, je to tak. Holt, povrchy tyčí jsou hladké, a tak nám nezbývá nic jiného, než si pomoci jako jiní sportovci, nějakými těmi "mazadly".
Všichni to známe. Snažíme se o nějaký ten prvek a ono to jede. Pořád tyč utíráme ručníkem pošplíchaným nějakým odmašťovacím prostředkem a pořád nic nepomáhá... Šplháme, a tyč je najednou jako naolejovaná. Jak tomu snadno zabránit ? Odpověď je jednoduchá. Zabráníme tomu jen dobrým mazáním. V tomto případě musíme trošku poupravit známe rčení, které nám říká "kdo maže, jede", na "kdo maže, ten nejede" :-D
Ačkoli se říká, že pokud je pokožka dobře hydratovaná, přilne i při pole dancu dobře, a není nutné používat tolik pomůcek. Samozřejmě také záleží na upraveném povrchu tyče.
Vyzkoušela jsem povrchy chrom, titan a nerez a pak povrch na finské Fitpole tyči. Z těchto všech musím říct, že mě osobně nejvíc vyhovuje nerez a fitpole. Nevím čím to je, ale na mé domácí chromové x-pole xpert to jezdí celkem dost. Ale někdy stačí tyč pořádně zahřát a pak drží i bez použití jakéhokoli mazadla. Dříve jsem se téměř vůbec ničím nemazala. Nepoužívala jsem ani magnézium v tekutém, ani pevném stavu. K tomu jsem dospěla až později :-)
Když se mi začnou hodně potit ruce, jdu si umýt ruce mýdlem, po oschnutí použiju antibakteriální gel (momentálně z Lidlu Cien - byl v akci 2 za cenu jednoho, takže kus vyšel asi na 9,- Kč, ale můžete koupit třeba voňavý Detol nebo cokoli jiného). Jakmile se gel vstřebá, máte téměř 100% jistotu, že nemáte mastné dlaně a můžete vesele šplhat na tyč :). Určitě není dobré mít ruce hodně vysušené, protože pak to jede taky.

      A teď ke druhům mazadel. Máme jich několik. Jako nejlevnější a nejjednodušeji sehnatelné je magnézium v kostce. Obyčejnou lehkou kostku magnézka používají například gymnasté. K zakoupení je téměř v každém obchodě se sportovním náčiním, ale doporučuji spíše mrknout po specializované prodejně na horolezectví (nebo aspoň tam, kde mají koutek gymnastiky a nebo horolezectví). Kostku si pak můžete vložit do staré (ale vyprané :-P) silonkové ponožky a zavázat.
Cena kostky cca 30,- Kč a fusku si vezmete někde v obchodě s obuví takovou tu zkoušecí :). Není výjimkou, že se dá koupit i magnézium v "kuličce".      Ne zvlášť jiná  věcička je magnézium v tekuté formě. Většinou je nabízeno v každém pole dancovém studiu (například magnézium od Ocúnu). Pokud se vám ale zdá být toto magnézko drahé, lze zakoupit i levnější varianta opět ve specializovaném obchodě pro horolezce. Toto se jmenuje například magnesium liquid, obsahuje alkohol a je v tekuté formě. Cena se pohybuje okolo 100,- až 150,- Kč.
Při použití přímo na tyč, je pak tyč dost "zapaplaná", tak pak se můžete těšit na likvidaci a čištění magnézka z tyče :)


      Jedním z dalších Českých výrobků je Divine grip, který je k mání v internetovém obchodě Mania. Mania je přímo výrobcem. Divine grip připomíná svou konzistencí tekuté magnézium.      Dalším "spešl" magnéziovým přípravkem je Mighty grip. Složení je velmi podobné jako jiné tekuté magnézko pro horolezce. Cena je cca 300,- Kč.
      Velmi oblíbeným přípravkem je Dry Hands. Tento přípravek je používán proti pocení, a nezanechává "čurbesík" na rukou. Cena cca 330,- Kč.
      Cenově a materiálově se teď dostaneme jinam. Dalším oblíbeným protiklouzavým mazadlem je vosk iTac2. Tento vosk se vyrábí ve dvou variantách - regular a extra strenght.
Cena za 45g kelímek je 350,- až 400,- Kč. Celkem drahá záležitost, ale zase dlouho vydrží, protože na použití ji není moc potřeba.
Když budete šikovní, můžete si doma vyrobit obdobu tohoto mazadla. Ovšem "zapaplání" tyče se nevyhnete a čištění opět nemusí být nejpříjemnější.      A teď úplná novinka, kterou jsem nedávno vyzkoušela (variantu Medium), je Dew Point Pole. Tento přípravek by měl zanechat pokožku dobře hydratovanou a přitom ne mastnout.
Tento výrobek má tři stupně, a to light, medium a ultra. Vše je rozděleno podle prostředí, ve kterém cvičíte. Velkou výhodou je, že je to čirá tekutina, takže se nezapapláte nijakým bílým práškem.
Výrobek si u nás v ČR můžete koupit ve dvou variantách, nejlevnější 74ml stojí 350,- Kč, nebo pokud is nejste jistí, který typ zvolit, můžete si zakoupit vzorky všech tři typů.

      Zakoupit můžete také od značky PoleMamas grip na ruce a tělo. U nás k dostání na www.tanecnityce.cz. A jak jsou s tím pole dancerky spokojené ? Opět je to velmi individuální. Vyzkoušejte malé balení a když vám to "sedne", tak zakupte větší.
      Známý slovinský výrobce tyčí LUPIT POLE přišel s inovativním řešením s použitím nanočástic. látková čtvercová peduška 12x12cm má dvě strany, růžová strana na ruce a na místa, kde nechceme abychom klouzali, a černá strana na očištění tyče.
Musím říct, že to opravdu funguje ! :-) Jak jsem pedušku obdržela, hned jsem ji musela vyzkoušet a musím konstatovat, že nekecali :) Navíc při objednání z originálního e-shopu máte poštovné zdarma !!


      Na trhu jsou ještě další výrobky určené pro pole dance a podobné sporty proti pocení a proti klouzání. Ovšem u nás jsou hůře sehnatelné.
Myslím, že výše zmíněné výrobky jsou dostačující a každý si najde to své. Pokud se na rukou extrémně potíte, můžete si v lékárně zakoupit spešl krém proti pocení (např. Excipital Deo Forte, cena cca 140,- Kč).

       Ve vámi navštěvovaném studiu určitě nabízejí k prodeji nějaké přípravky, tak se neváhejte zeptat :) Lektorka vám ráda poradí, co je vhodné použít. Někdy si můžete ve studiu přípravek při hodině zapůjčit, popřípadě kolegyně většinou nemají problém svůj přípravek půjčit a můžete tak vyzkoušet, co vám lépe pasuje.

Tak hodně štěstí a žádné klouzání !! :)

No comments: