Tuesday, 13 October 2015

Jak vybrat místo pro instalaci tyče

      Zaměříme se na prostor, ve kterém chcete mít umístěnou tyč. Před samotným pořízením tyče si pečlivě promyslete, kam doma chcete tyč postavit, jestli tyč může být na trvalo nebo jestli musí být mobilní (také kvůli pořízení typu tyče), popřípadě abyste našli i místo, kam případně tyč uschovat v případě sejmují.

       Umístění tyče není žádná velká věda. Podle typu a značky tyče už víte, jakým způsobem by se měla rozepřít nebo jinak umístit do prostoru.
Vybírejte vhodné místo s rovnou a pevnou podlahou a stropem. (strop může být kosý, ale musí být pevný - výrobci tyčí nabízejí i kotvení pro zkosené stropy).

      Největší kámen úrazu je v prostorách se stropy, které jsou ze starších let nebo jsou renovovány oblíbenou metodou v použití sádrokartonů. Pokud v místnosti, kde chcete nainstalovat tyč, máte sádrošový strop, tak můžete buď najít trám nad sádrošem, vyvrtat díru a rozepřít tyč mezi trám a podlahu, nebo vybrat jiné vhodné místo.
Pokud bydlíte v bytě/domě, a víte, že máte rákosový strop, dejte si mezi strop a horní kotvení tyče obs desku (tak 1x1m), aby se při rozpínání tyče rozložily síly. Zkušenosti lidí, kteří to takto doma udělali, jsou pozitivní. 

      S podlahami jsou menší problémy. Všeobecně se nedoporučuje stavět tyč na koberec, lino nebo měkkou podlahu. Na koberci nebo linu vám rozepřená tyč udělá "kolečko". Většinou to zmizí, ale může se státá, že "otisk" zůstane delší dobu (ale to je stejné, jako u nábytku, který stabilně stojí na svém místě). Co se například plovoucí podlahy týče, tak tam by umístění tyče mělo být v pořádku. 
(pozn. doma máme měkčí podlahy, nicméně před a po každém tréninku kontroluji pevnost, a v případě potřeby dotáhnu - zatím se mi stalo jen jednou, že jsem tyč musela dotahovat).

Tyče často mají nějakým způsobem řešený povrch kotvení. Například u X-pole je to silná silikonová vrstva po okrajích proti sklouznutí nebo poškrábání stropu a podlahy. U jedné tyče jsem se setkala s pryžovými podložkami. Vyměkčený povrch lze nahradit například molitanem nebo zbytkem lina.

      Jak velký prostor mít okolo tyče ? To záleží na pokročilosti, a na tom, jaké prvky zvládáte. Ze začátku stačí menší prostor. Jednoduše se postavíte ke své tyči, vyvěsíte se, rozpažíte volnou ruku a projdete se okolo tyče. Pokud vám tento prostor nebude stačit, zvětšíte jej.

      Hlavní je určitě bezpečnost, proto dejte ze svého tréninkového prostoru pryč vše, o co byste si mohli ublížit. Ať už jsou to vázy, židle atp. Pouvažujte také o zakoupení nebo samovýrobě matrace pod tyč (pro zakoupení inspirace zde)
Mějte na paměti, že zdraví máte jenom jedno :)1 comment:

Mukynda said...

Na tyč je fakt super plovoucí podlaha. Respektivě měla jsem dříve dřevěnou a bohužel to nebylo tak stabilní, tak nevím, jestli se jednalo o špatnou instalaci nebo co. Teď si fakt nemůžu stěžovat, cvičím několik hodin denně, protože je to pro mě fakt důležité a jsem velice vděčná svému partnerovi, že při rekonstrukci bral v potaz mou vášeň.