Wednesday, 14 October 2015

Doplňková cvičení k pole dance

      Téměř každé pole dancové studio nabízí doplňkové lekce v různých formách. Ať už jsou to různé taneční lekce nebo posilovací lekce - například kruhový trénink. Určitě si můžete vybrat.

      Pokud vás ale nelákají jen doplňkové lekce k tyčce, které jsou zase jen o tyčce, jsou i různé alternativy, které poslouží k dobré zábavě, většímu rozhledu a novým zkušenostem. 
Na protahování i posilování je vhodná YÓGA VE VZDUCHU. Tento typ yógy se cvičí v závěsné hamace, která je vyrobena z leteckého hedvábí. S antigravity yógou se v ČR setkáte zatím pouze v Českých Budějovicích. U nás na Moravě se rozmáhá jiný typ yógy, kterou naleznete pod názvem AY Fly Training nebo D-Yogi Fly. I tyto lekce jsou provozovány v závěsných hamakách. Při vyvěšení těla na hamace se krásně uvolňuje tlak v páteři, a tak máte pocit perfektního protažení. Sama za sebe musím říct, že cvičení na hamace mi pomohlo při bolestech zad :) takže doporučuji vyzkoušet. Protože jste ale často v různých pozicích nejen hlavou dolů, je potřeba dodržovat i nějakou bezpečnost.

      Hamaky vznikly pravděpodobně jako odnož AKROBACIE NA ZÁVĚSNÝCH ŠÁLÁCH. I tento typ akrobatického cvičení si můžete vyzkoušet. Stačí zagooglit a vyhledat workshopy nebo pravidelné lekce. Tento typ akrobacie, jak již sám název napovídá, se odehrává na zavěšených šálách. Tyto šály jsou dlouhé více jak 5 metrů (ideálně 8-10metrů, ale i více). Materiál je opět letecké hedvábí jen o kratší šířce, než materiál na hamaku k yóze. Různě se do šál zamotáváte, vymotáváte, vyvěšujete atd. Cvičení je dost silové, ale je potřeba i slušná dávka flexibility (hlavně proto, že to lépe vypadá :) ).

      Opět se vrátíme ke kovu. Dalším doplňkovým cvičením může být AKROBACIE NA ZÁVĚSNÉ HRAZDĚ. Variabilita různá, různé možnosti a hlavně, fantazii se meze nekladou :)

      Když zůstaneme u těch tyčí, tak když takovou tyčku ohneme a spojíme, dostaneme z toho KRUH. Akrobacie na závěsných kruzích začíná být čím dál více populární. Nicméně je to doplňkové cvičení k tyči. Je to opět celkem silová záležitost. Některé triky z tyče lze celkem bez problémů implantovat na kruh.

      Když už jsem zmínila yógu, tak můžeme zařadit i klasickou yogu, hatha yogu, bikram yogu, power yogu, acro yogu, vinyasa yoga a prostě všechny možné druhy yogy :) Je to báječné cvičení na uklidnění, relaxaci, posílení, protažení.. prostě totální všestrannost, která může někomu chybět. Na yoze mám ráda nejen celou všestrannost, ale také zaměření na rovnováhu a celkovou stabilitu.

      Pokud jste spíše typ, který vyhledává fitness centra, určitě neváhejte vyhledávat programy typu H.I.I.T, TRX, pilates a pod. Doma můžete cvičit samozřejmě také. Pokud nemáte problém se "sebezapřením", že by vás něco doma nebavilo, tak můžete využít spousty programů od Boba Harpera nebo Jillian Michaels. Z vlastních zkušeností mohu Jill doporučit. Má několik posilovacích programů specializovaných na celkové posílení, posílení břišních svalů, dokonce i yógová cvičení (spíše tedy power yoga). Většina těchto cvičení je půlhodinová, ovšem pokud by to pro vás bylo málo, jsou i delší cvičení.






Tuesday, 13 October 2015

Zážitky z letního pole dance campu ve Vejle (DK)

      Odkud jenom začít.. Prostě a jednoduše, byly to dva super dny nabušené od rána až do večera workshopy různého charakteru. Hlavním důvodem mé účasti byly workshopy s jednou z nejlepších, a dle mého názoru nejelegantnějších pole dancerek na světě, Anastasií Skukhtorovou. Ruskou krásku, kde byste na její angličtině jen s těží hledali typicky tvrdý ruský akcent.
      Celý program začínal první den už v dopoledních hodinách, a to právě pole dance workshopem zaměřeným na silové prvky s Anastasií. Již jsem s ní jeden workshop absolvovala, a to v plné síle, takže jsem tušila, do čeho jdu. Bohužel tentokrát mě zdraví zklamalo, a s natrženým tricepsem na pravé ruce jsem při workshopech s Anastasií trpěla jako zvíře. Takže poučení pro všechny: dokud nejste zdravotně opravdu fit, nepřetěžujte se ;) Nicméně i přesto jsem si to užila :)
Dalším workshopem bylo gymnastické dvouhodinové protahování s gymnastkou a tanečnicí Emmou ze Švédska. Emma vlastní ve Stockholmu pole dancové studio. Pak nás čekal taneční workshop s Mette (dánkou, tanečnicí) něco na styl hiphopu a contemporary, které jsme pak aplikovali i na tyč a spáchali nějakou tu choreografii :) . Pak nás čekal workshop, kde jsme si někteří vyzkoušeli základní akrobatické kousky na závěsném kruhu, jiní z nás pak zkoušeli pokročilejší prvky a nějaké kombinace prvků. Na večer jsme měli volnou hodinu, kdy jsme si mohly s holkama potrénovat a vymyslet si nějaké prvky na plánované focení na druhý den.
Druhý den jsme začaly opět workshopem s Anastasií, tentokrát jsme probraly její oblíbené prvky na spinové tyči, poté jsme opět absolvovaly s Emmou protahování zaměřené pro změnu na záda. Po protahování jsme měly s holkama opět klevet pauzu a čekaly jsme na nachystání zmíněného focení. Po focení jsme měly ještě krátkou rozlučku a všichni jsme se rozprchly do svých domovů.
      Oba dva dny byly plné navazování nových přátelství, vyměňování si různých postřehů, rad, tipů, ale také jsme si postěžovaly na to, co nám nejde, co bysme chtěly zlepšovat, nenechaly jsme nit suchou ani na téma soutěží a podobné diskuse.
      Celkově můžu k organizaci říct, že jsem zklamaná nebyla :) celý program byl rozdělen na mírně pokročilé a pokročilé/lektory, takže všechny workshopy byly přizpůsobeny těmto pokročilostem.
      Jazyková bariéra byla naštěstí jen velmi minimální, protože i když některé lekce probíhaly v dánštině, za ty roky již trošku mluvím a celkem slušně rozumím, neměla jsem větší problém. Navíc všechny holky věděly, že jsem češka, tak automaticky na mě mluvily anglicky :)  Samozřejmě ws s Anastasií probíhal v angličtině, a kvůli malým gramatickým změnám mezi švédštinou a dánštinou probíhaly i protahovačky s Emmou v angličtině.

Pokud byste měli možnost navštívit zahraniční workshopy alespoň víkendového charakteru, určitě toho využijte :) A když už nevyjde víkendovka a budete mít možnost poznat jiné pole dancové studio, určitě ho navštivte.





Jak vybrat místo pro instalaci tyče

      Zaměříme se na prostor, ve kterém chcete mít umístěnou tyč. Před samotným pořízením tyče si pečlivě promyslete, kam doma chcete tyč postavit, jestli tyč může být na trvalo nebo jestli musí být mobilní (také kvůli pořízení typu tyče), popřípadě abyste našli i místo, kam případně tyč uschovat v případě sejmují.

       Umístění tyče není žádná velká věda. Podle typu a značky tyče už víte, jakým způsobem by se měla rozepřít nebo jinak umístit do prostoru.
Vybírejte vhodné místo s rovnou a pevnou podlahou a stropem. (strop může být kosý, ale musí být pevný - výrobci tyčí nabízejí i kotvení pro zkosené stropy).

      Největší kámen úrazu je v prostorách se stropy, které jsou ze starších let nebo jsou renovovány oblíbenou metodou v použití sádrokartonů. Pokud v místnosti, kde chcete nainstalovat tyč, máte sádrošový strop, tak můžete buď najít trám nad sádrošem, vyvrtat díru a rozepřít tyč mezi trám a podlahu, nebo vybrat jiné vhodné místo.
Pokud bydlíte v bytě/domě, a víte, že máte rákosový strop, dejte si mezi strop a horní kotvení tyče obs desku (tak 1x1m), aby se při rozpínání tyče rozložily síly. Zkušenosti lidí, kteří to takto doma udělali, jsou pozitivní. 

      S podlahami jsou menší problémy. Všeobecně se nedoporučuje stavět tyč na koberec, lino nebo měkkou podlahu. Na koberci nebo linu vám rozepřená tyč udělá "kolečko". Většinou to zmizí, ale může se státá, že "otisk" zůstane delší dobu (ale to je stejné, jako u nábytku, který stabilně stojí na svém místě). Co se například plovoucí podlahy týče, tak tam by umístění tyče mělo být v pořádku. 
(pozn. doma máme měkčí podlahy, nicméně před a po každém tréninku kontroluji pevnost, a v případě potřeby dotáhnu - zatím se mi stalo jen jednou, že jsem tyč musela dotahovat).

Tyče často mají nějakým způsobem řešený povrch kotvení. Například u X-pole je to silná silikonová vrstva po okrajích proti sklouznutí nebo poškrábání stropu a podlahy. U jedné tyče jsem se setkala s pryžovými podložkami. Vyměkčený povrch lze nahradit například molitanem nebo zbytkem lina.

      Jak velký prostor mít okolo tyče ? To záleží na pokročilosti, a na tom, jaké prvky zvládáte. Ze začátku stačí menší prostor. Jednoduše se postavíte ke své tyči, vyvěsíte se, rozpažíte volnou ruku a projdete se okolo tyče. Pokud vám tento prostor nebude stačit, zvětšíte jej.

      Hlavní je určitě bezpečnost, proto dejte ze svého tréninkového prostoru pryč vše, o co byste si mohli ublížit. Ať už jsou to vázy, židle atp. Pouvažujte také o zakoupení nebo samovýrobě matrace pod tyč (pro zakoupení inspirace zde)
Mějte na paměti, že zdraví máte jenom jedno :)