Friday, 27 February 2015

Pole dancové soutěže v ČR

      Pole dancových soutěží je po celém světě nespočet. Ale protože jsme u nás v naší malé vnitroevropské zemičce, zaměřím se v tomto článku na soutěže v ČR.

      Nejznámější soutěž je "Mistrovství České Republiky v pole sport". Mistrovství je zaměřeno především na sportovní stránku pole dance. Letos proběhne již čtvrtý ročník této soutěže pořádané Czech pole & aerial sports federation. Soutěž má přísná pravidla. Na mistrovství je možné hlásit se do mnoha kategorií (ženy amatéři, ženy profesionálové, ženy elite, muži, děti, junioři a dvojice). Každá kategorie má svá pravidla, své hodnocení a svá kritéria pro výběr prvků. Po přihlášení a zaplacení přihlašovacího poplatku je vám zaslán "kodex" prvků. Tam si přečtete pravidla, co vás čeká a co nemine. Prvky se dělí do pěti kategorií (flexibilní prvky, silové prvky, točky na statické tyči, točky na spinové tyči a deadlifty). Kategorie dvojic má zvlášť své prvky.
I přesto, že je Mistrovství ČR v pole sport zaměřená především na "sport", tak se hodnotí i ta kreativní stránka vystoupení.
Všechny informace a podmínky k účasti si můžete prostudovat na stránkách CPASF a zde.


      Více kreativnější soutěž "Mistrovství České Republiky v Pole Art". Tato soutěž měla první ročník minulý rok (2014) pod hlavičkou Pole Stars a Českého svazu pole dance & fitness. Soutěž byla i  v mezinárodním zařazení. Soutěž je více taneční, ale to neznamená, že se sportovní stránka nehodnotí naplno. V této soutěži se rozližují tři kategorie (sólo amatér, sólo profesionál a dvojice + skupiny). Povinné prvky nejsou vůbec dány. Jde o to zaujmout a udělat co nejlepší "show". 


      Další soutěží je "Pole Battle League". Soutěž vznikla v roce 2012, kdy byl také její první ročník. Samotnou soutěž tvoří série "battlů" (soubojů). Soutěž je rozdělená na tři kategorie (amatéři, profesionálové, elite). Pro tuto soutěž jsou v podmínkách pro každou kategorii také povinné prvky. Opět je zde rozdělení na silové a flexibilní prvky včetně toček (spinů). Povinné prvky jsou stanoveny pouze na první kolo. V dalších kolech se hodnotí celkový dojem a atraktivnost vystoupení. 


      Jednou z těch tanečnějších a kreativnějších soutěží je další soutěž s názvem "The Pole Emotions". The Pole Emotions proběhl v roce 2014 poprvé. Soutěž byla uspořádána v rámci velkého tanečního expa "Dance Life Expo", který se konal minulý rok již podruhé na Brněnském výstavišti BVV. Tato nová soutěž byla opravdu hvězdně obsazená a většina těchto pole dancových hvězd (najdete na youtube). Soutěž pořádalo CPASF. Zmínila jsem hvězdné obsazení. Je to tak. Soutěž nebyla jen čistě pro soutěžící z ČR, ale i pro zahraniční soutěžící.
Soutěž, jak již sám název napovídá, je hlavně o emocích. Takže originalita, kreativita, emoce a celkové umělecké vyjádření celého tanečního vystoupení. O tom tato soutěž je.
Žádné kategorizování, žádné povinné prvky. Čistý projev.


      Během roku se objeví i jiné soutěže, které jsou pro veřejnost, ale také soutěže, které jsou pořádané pole dancovými studii pro své kurzistky/kurzisty. Je to určitě krásný způsob, jak motivovat kurzistky/y k pokroku a nějakému tomu veřejnému vyhecování :-)

Wednesday, 18 February 2015

Gymnastika moderní / sportovní


      Gymnastika... během školního tělocviku jako sprosté slovo. Pamatujete ? Skákání přes kozu, přeskok přes bednu, chůze nebo další krkolomné cviky na kladině.. a nějaké ty pokusy o kotouly a jiné srandy na žíněnkách a občas i nějaký ten šplh na provaze nebo na tyčích (u nás byly takové hnusné, ošoupané modré tyče). To je školní gymnastika, jak ji můžeme znát z 90.let minulého století. Možná to na jiných školách bylo jiné.. já si pamatuji tohle. Možnosti většiny školních tělocvičen jsou omezené.

      Ke gymnastice jsem nikdy blízko neměla. Teď, když dělám pole dance, trochu jsem doma rodičům nadala, že je nenapadlo šoupnout mě do oddílu. Rodiče sami nevěděli, že když jsem byla malá, byla specializovaná tělocvična na sportovní gymnastiku v nedalekém městě, a navíc jsem se prý jako malá nikdy nějak pohybově neprojevovala. Takže je to vlastně ani nenapadlo. Ne, že bych byla cvalík nebo lenoch, to vůbec, já jsem spíš lítala po zahradě, lozila na stromy, dělala čurbes s kamarády okolo rybníka, přehrady, chodila jsem do lesa, věnovala jsem se orientačnímu běhu, jezdila jsem na kole, v zimě brusle, ale nikdy jsem netíhla k tělocvičně. Takže jsem své dětství strávila hlavně venku. Sice jsem jako malá plavala v oddíle, ale pak jsem toho nechala. Protože mě to ale celkem bavilo, a mamka měla zájem o něco "umělečtějšího", tak se zajímala o aquabely (známé také jako synchronizované plavání, původní název vodní balet). Ale to nikde v naší blízkosti nebylo a v našem městě o to nebyl zájem. Takže taky nic. Ačkoli tento sport v sobě také ukrývá prvky gymnastiky a baletu. Je to poměrně mladý sport, ale dostal se již na OH. Ale proč tento odstavec ? Protože jsem zjistila, jak krásný sport gymnastika je, že už to nikdy nebudu moct dělat a chtěla bych, aby všichni, kteří dělají pole dance a nedělali předtím žádný takový sport, nepodceňovali jak sílu, tak flexibilitu.

      Teď je mi přes dvacet let a na to, abych začínala s gymnastikou ať už sportovní nebo moderní, je prostě už moc pozdě. Co si budeme povídat. Ne nadarmo se říká, že se má proutek ohýbat, dokud je mladý. U mě už to jde ztuha. Ale na druhou stranu nehážu flintu do žita a snažím se jak jen to jde. Stejně tak to doporučuji všem, abychom nerozvíjeli jen svalovou stránku, ale i flexibilní. Není to dobré jen na pole dance/sport, ale i pro běžné fungování. 

      Přiblížíme si, jaký je rozdíl mezi moderní a sportovní gymnastikou. Nejsem odborník ani na jedno, ale protože jsem s tím na stará kolena začala (okrajově), začala jsem se i o toto odvětví tohoto krásného sportu zajímat. Zaměřím se především na ženskou část.

      MODERNÍ GYMNASTIKA --> gymnastický směr, který je určen dívkám. V gymnastice se používají speciální názvy, stejně jako v pole dance. Moderní gymnastika je hlavně o protažení, flexibilitě, tanci a kráse. Je to takový mix baletu, gymnastiky a akrobacie. V moderní gymnastice se jako doplňky používají míč, švihadlo, stuha, obruč, krátká tyčka a kužele. Všechny tyto pomůcky mají určené velikosti, délky, váhy. Holky, co dělají moderní gymnastiku jsou jako hadí ženy. Jsou neuvěřitelně flexibilní.
Určitě se podívejte na videa na youtube. Je to opravdu velmi líbivé. Dělají se i skupinovky. Na youtube najdete moderní gymnastiku také pod názvem rytmická nebo anglicky thytmic gymnastics.

         


      SPORTOVNÍ GYMNASTIKA --> jak už sám název napovídá, jedná se o sportovní směr. Holky, které cvičí sportovní gymnastiku používají nářadí, a to kladinu, bradla, přeskok a prostná (u žen se sestava provádí s doprovodem hudby a do hodnocení se promítá i estetika). Na bradla se používají speciální řemínky. Kluci to mají horší. Kluci používají nářadí bradla, hrazda, kruhy, kůň, přeskok a prostná (kluci mají prostná bez hudby). Kluci používají také speciální řemínky na hrazdu a kruhy. Jediné, co je v podstatě stejné nářadí, jsou prostná a přeskok. I když ženy a muži mají bradla, tak ženská bradla jsou jiná, než mužská. 
      Protože se ve sportovní gymnastice používá nářadí, tak je sportovní gymnastika nejen o flexibilitě, ale i o síle. Jedna gymnastka mi říkala, že v moderní gymnastice se svaly a šlachy jen natahují. Ve sportovní se natahují/zkracují a tak dokola, protože ve spojení s nářadím je potřeba hodně síly a tak svaly rostou, a s růstem svalů se i svalovina zkracuje, proto se musí rozvíjet flexibilita neustále. 

      Těžko říct, který druh gymnastiky je u holek oblíbenější. To asi dost záleží na tom, k čemu rodiče dítko vedou a co je nejblíž i dojezdově. Já mám osobně třeba blíže ke sportovní gymnastice. Je to dáno hlavně tím, že velmi dobře zařízenou tělocvičnu mám takřka za humny, a navíc se sportovní gymnastice věnuje můj mladší bratr už 11 let. Už několik let mu závidím tu neuvěřitelnou sílu a skvělou flexibilitu. Bohužel v jeho případě je nutné flexibilitu hodně aktivně rozvíjet, protože čím je starší, tím víc "tvrdne" a flexibilita už je horší. Když byl ještě malé sviště, tak to neměl problém i bez rozcvičení udělat cokoli, ale teď už je to s ním bída :-D Jinak abyste si nemysleli, gymnasté nemusí držet žádné diety, nebo brát nějaké prášky a doplňky jako proteiny a kdesi cosi. Skoro všichni, se kterými jsem se o jídle bavila, jí všechno. Jen velmi málo gymnastů/gymnastek drží nějakou spešl dietu. Pokud ano, tak jen krátce a ze zdravotních důvodů.







                 Pozn. Mnoho gymnastek je často pobouřeno, když si někdo plete sportovní a moderní gymnastiku. Opravdu to není jedno a totéž. Takže pokud si nejste jisti, prostě jen používejte název gymnastika. U kluků je to jedno, protože kluci dělají jen sportovní gymnastiku (i když moderní dělají jen japonci :-D )


      Když ze všech druhů pole dance vezmeme jen POLE SPORT, tak se v tomto směru přibližujeme ke gymnastice na tyči. Bylo by to jen jako další nářadí pro sportovní gymnasty jak pro holky, tak i pro kluky. I když.. to je otázka.. už tak mají kluci 6 a holky 4 nářádí... Je mnoho myšlenek a usilovných snažení o to, aby se pole sport dostal na OH. Já se domnívám, že samostatně se jako sport nedostane (právě proto, že má velmi blízko ke sportovní gymnastice). Navíc musíme vzít v úvahu, že je to celkem mladý sportovní směr a bude velmi těžké ho jako samostatný sport prosadit. Samozřejmě je to můj názor, se kterým vůbec nemusíte souhlasit. Nicméně, pokud se někdy pole sport na OH dostane, budu se dívat a budu moc fandit :-)

 

 







Monday, 16 February 2015

Kde koupit a vybrat dopadovou matraci pod tyč ?

      Dnešní příspěvek bude věnován opět bezpečnosti. Každý z nás, ať už holka či kluk, který se věnuje pole dancu/sportu, má své oblíbené a neoblíbené prvky a prvky, které se učí a nebo které se chce naučit a třeba jsou i nebezpečné. Takových prvků a jejich variací je mnoho, a to tady rozebírat nebudu. Od toho jsou různá inspirační videa a jiné články :-)

      Oukej, tak se podíváme na matrace, které se dají běžně koupit u prodejců tyček a příslušenství.

      Mania ve svém internetovém obchodě nabízí matrace Polského výrobce Pole Form. Matrace jsou u nás v ČR k dostání v kulaté verzi a ve dvou tloušťkách materiálu a to 5cm a 7cm. Cena se liší jak od tloušťky, tak i od velikosti průměru. Cenově jsou tyto matrace přívětivé (menší 2422,- Kč a větší 3754,- Kč). U výrobce je matrace k dostání i ve čtvercovém provedení. 
Bohužel není možné na internetu zjistit, jaký materiál je použit jako výplň. Proto, pokud máte zájem o tuto matraci, napište výrobci či dodavateli dotaz. 
Domnívám se, že určitě nebude použit "obyčejný" molitan, protože ten v této tloušťce není schopen zastat bezpečnostní funkci při dopadu.

 

Obrázek Pole Form matrace


      Další matrace, které u nás můžete zakoupit, jsou matrace od Slovinské firmy Lupit Pole, která vyrábí také kvalitní tyče. Matrace jsou k dostání v internetovém obchodě Svět poledance. Matrace jsou k dostání ve čtyřech barevných provedeních (černá, růžová, zlatá, stříbrná). Matrace je možné složit na 4 díly, a tak ušetřit prostor. Matrace jsou vyráběné ve třech tloušťkách, od čeho se také odvíjí cena. Tloušťky jsou 4cm (7150,- Kč), 8cm (8250,- Kč) a 12cm (9350,- Kč) u všech barev. Opět není uveden použitý materiál pro výplň, ale je uvedeno, že pro výrobu byl použit certifikovaný vysoce kvalitní materiál.


Pro ukázku všechny tři tloušťky Lupit Pole matrace


      Dopadové matrace od M-Pole si můžete také objednat z webových stránek, avizují free international shipping. Na výběr mají ze dvou tlouštěk, a to 4 a 10cm. Průměr kulaté matrace je 120cm, 150cm a 180cm. Firma je registrována v Polsku, tak pravděpodobně odesílání matrací bude fungovat také z Polska.
Na jejich stránkách můžete zakoupit nejen matrace, ale i nějaké kousky oblečení a doplňky jako protiskluzové návleky přímo od firmy M-Pole.

Matrace od M-Pole


      Na českých webových stránkách www.pole-shop.cz nabízejí také dopadové matrace. Tato matrace jsou čtvercové ve velikosti 140x140cm výška 10cm. Matrace jsou podle obrázků (zřejmě) směrem k prostřední části z půlky oddělené a tyto oddělené části k sobě (pravděpodobně - z obrázků není vidět) není možné pevně (pomocí suchých zipů nebo jiných klipů) uchytit.
Materiál je použit měkký molitan z jedné strany a z druhé tvrzený.
Cena matrace je 4999,- Kč. (výrobce asi Gympole ?)


      Další výrobce, a to společnost Bosingo s.r.o. nabízí taktéž dopadové matrace. Objednat můžete ze dvou typů, a to "žíněnku premium" nebo "žíněnku standard". Rozdíl je v průměru. Žíněnku premium můžete objednat v průměru 120cm nebo 140cm a standard i v průměru 200cm a výška od 10cm do 20cm. To vše volitelné. Žíněnky jsou kulaté skládací na 2 díly (standard) nebo 4 díly (premium).

                                               
Matrace Bosingo z webu

       Britská firma RPole Fitness vyrábí safety mats především jako doplněk ke svým tyčím. Jako jedna možnost jeou díly mezi "nožičky" tyče jako výplň, a pak na to safety mat, která je rozdělená na 4 části pro lepší skladování.

RPole Fitness matrace (foto z webu)


    V ČR je možnost nechat matraci na pole dance vyrobit celkem dle vlastních požadavků. Od toho je pak vypočítávána cena.

      Nejlevnější varianta, kterou nabízí slečna na FaceBooku je kolová matrace ze surového molitanu s výškou 15cm cena  cca 1690,- Kč (bohužel obrázek nemám, dá se slečně napsat, na FB je pod jménem Petra Hexx Šafaříková). Matrace je cenově dostupná, ale ani podle obrázku nemohu vůbec tvrdit, jak kvalitní na dopad a odraz je.

      Pak tu máme možnost výroby na zakázku. V Otrokovicích u Zlína výrobna matrací a žíněnek, tradiční čalounická firma Janoštíková, Matrace na míru. Tato matrace vychází cenově na 3900,- Kč, tloušťka 7cm, velikost 150x150cm, k výrobě použité materiály jako na gymnastické dopadové matrace. K dispozici v mnoha barevných provedeních, matrace může být i kulatá. Zaslání po celé ČR.

Matrace pod tyč od Matrace na míru

      Dále jsem na našem trhu našla skvělou matraci, která má sendwichové jádro a kvalitní koženkový obal. Tyto matrace jsou 15cm vysoké, velikostně 150x150cm velké. Opět výrobce, který má bohaté zkušenosti s gymnastickými plochami, dopadovkami, dopadovými jámami nebo dopadovými plochami pro skok o tyči apod. Firma se jmenuje Jipast a.s. a tuto matraci si můžete zakoupit na jejich e-shopu. Opět si můžete vybrat z mnoha barevných provedení. Cena matrace je 5082,- Kč. Materiál tlumí nárazy, zajišťuje dobrý odraz a stabilizuje dopad. 
Na přání lze matraci nechat vyrobit na dvě části pro lepší manipulaci. (cena neměnná). Pokud máte přání třeba kulaté dopadovky nebo i větších rozměrů, opět není problém domluvit se s výrobcem. Počítejte ale s tím, že při větších rozměrech bude navýšena také cena ;) .

 
Matrace od Jipastu




      Česká firma DionySports se specializuje na výrobou dopadových ploch a bezpečnostního vybavení gymnastických tělocvičen po celé Evropě. Jejich vývojovou specialitou jsou také gymnastická prostná. Diony pro mě vyrobilo skvělou dopadovo-odrazovou matraci pod tyč. Rozměry 200x200x22cm, tvrdá /měkká tak akorát, má i speciální protiskluzovou plochu používanou na spodní část žíněnek pro gymnastické tělocvičny.
Jsem s ní naprosto spokojená a rozhodně bych ji nevyměnila :)
Systém je takový, že se dva kusy přidají k sobě pod tyč (zespodu mám odjímatelný suchar), a aby shora nebyl otvor (pro bezpečnost, aby člověk nedoskočil do otvoru a například si nevyvrtl kotník apod.), tak tomuto se zamezuje použitím suchých zipů.
Takovou matraci je možné nechat vyrobit v jakémkoli provedení. Kulatou, hranatou, vysokou, nízkou.. prostě jak si přejete a jaké jsou vaše vlastní požadavky.
Cena na dotaz u výrobce.


Matrace od DionySports


      Snad vám tento výčet matrací postačí pro inspiraci nebo pro rozhodování, do které matrace investovat. Osobní zkušenosti mám i s dopadovkou od Jipastu a spokojenost je na místě. Od Jipastu znám i běžné gymnastické matrace a musím konstatovat, že jsou skutečně kvalitní. Nicméně nejvíce jsem spokojená s DionySports, kteří mi vyrobili matraci dle mých přání, z několika typů molitanu a dodali ji se všemi bezpečnostními doplňky.
Osobně jsem skeptická vůči matracím tenčím než 10cm.. Ale to už je volba každého, kdo investuje do svého bezpečí :-) Pokud je i tenčí matrace z opravdu kvalitního materiálu může být dobrá :-)

      Pokud máte nějaké osobní zkušenosti s jinými matracemi pod tyč, tak sem s nimi :-)



Friday, 13 February 2015

Aerial Hoop --> závěsný kruh

      Už bylo na čase napsat článek o něčem ne úplně tyčkovém :-) Už dřívě jsem se začala okrajově věnovat akrobacii na kruhu a závěsným šálám. Bohužel obojí šlo po nějaké době do ústraní a zůstala mi zas jenom tyčka. 

      Protože jsem si kruh na konci listopadu pořídila, tak jsem se na něj občas doma pověsila. Pro mě je to pouze doplněk a zpestření.  Bohužel i přes celkem vysoké stropy, nemám možnost opravdu pořádného zavěšení, a tak jsem kruh zavěsila jen po trám. Na základní posilování, výmyky a nějaké další věci to stačí :-)
Je to jako přímá úměra. Čím víc chci něco zkoušet, tím větší strach mám také o své zdraví. Po špatných zkušenostech rozhodně vyžaduji maximální bezpečí při trénování. No.. tak tak nějak zavěšené to mám doma a pod kruhem mám žíněnku a strkám na to i matraci (jistota je jistota :) ) žíněnku pak přesouvám pod hamaku.


                        



      Tyto mé obavy o zdraví mě vyléčily celkem rychle, protože jsem vyzkoušela nové místo pro mého miláčka :-) Tělocvična zdá se být výtečnou alternativou. Spousta dopadových matrací, nastavení výšky a co hlavně, bezpečí nadevše. Zavěsila jsem obruč nad dopadovými matracemi a různě jsem blbla spolu s pár dalšími účastníky tohoto malého překvapení :-D 

      Kruh jsem si pořídila na popud toho, že jsem si zavěšování a pár triků zkoušela v ostravském pole dancovém studiu Circus! Dance studio. Tam mají obruče, kdy materiál má v průměru 3cm. Obruče této šířky se používají pro lehčí přechod z tyče na kruh. Některé triky jsou méně bolestivé a je v tom lepší úchop. Obruče této šířky (a šířky běžně používaných obručí 2,5cm) vyrábí například X-pole (černá na obrázku) a Fitpole (bílá na obrázku).
Obruče mají také parametry podle zavěšení. Díky zavěšení na jednom oku máte sice prostor na horní straně kruhu, nicméně kruh se dostává více do rotace. Kruh, který má dvě oka, za která se zavěšuje, drží více "na jednom místě" a je určitě i o něco málo bezpečnější. Existují i modifikace, kdy je ještě v kruhu více nahoře rovná tyčka, nebo je i na tři oka. Také existuje jednoduchá varianta (bez oka), které jsem vlastníkem, a to obyčejná kulatina, na kterou je klasicky podvázána horolezecká smyčka (s vysokou pevností) a k jiné smyčce pomocí karabiny upevněná. 
      Doma mám obruč, která má průměr kulatiny 2,5cm. Není to značková obruč, ale obruč dělaná na zakázku přes Šermířský spolek v Kojetíně. S kruhem jsem moc spokojená :-) sice je těžší na převoz a manipulaci, ale zas tak často ji nesundávám. 
Kruh je dobré omotat omotávkou (může to být klidně kobercovka ;) ) a kruh pak nebude klouzat.
Zavěšení je pak jednoduché. Stačí kvalitní horolezecká smyčka, karabina a je to :-) Pod kruh je nejlepší umístit ideálně pořádnou dopadovou matraci. Pokud nemáte k dispozici, tak klidně i obyčejnou matraci (nejlépe aspoň 2). Prostě tak, abyste se nebáli a měli nějakou jistotu, že se vám něco nestane.

      Co na sebe na kruh ? Na kruhu můžete cvičit v čemkoli. Mohou to být legíny a tričko, baletní nebo gymnastický dres, overal (ale ne moc volný, spíše "na tělo"), nebo můžete cvičit jenom v kraťáskách a tílku. Opravdu nezáleží na typu oblečení. 

      Aerial hoop je úžasná doplňková věc pro tyčkařky, které se nebojí zkusit něco trošku jiného. Některé triky z tyče lze převést na kruh a některé věci jdou zase jen na tyči a některé zas jenom na kruhu. Ale vždy je možné najít zajímavé kombinace použitelné pro obojí. No co si budeme povídat. Také to není jednoduché :-) 

      Aerial hoop hodiny jsou nabízeny v různých studiích. Takže pokud vás to nějak oslovuje, zkuste si najít studio, kde jsou lekce hoopu. Protože je toto více nebezpečné, zjistěte si, jak dlouho (plus mínus) jsou lekce ve studiu provozovány, jaké jsou ohlasy a jaké jsou bezpečností podmínky. Z vlastních zkušeností doporučuji opravdu dbát co nejvíce na bezpečnost a vybírat pečlivě studio nabízející takovéto lekce :-)

                      Tak tady pro ukázku jen pidi foto záznam ze zavěšení v tělocvičně.





Saturday, 7 February 2015

Latexové pomůcky proti klouzání na tyči

      Dneska se podíváme na latexové pomocníky proti klouzání a pro příjemnější seznamování s tyčí. Tyto pomůcky vyrábí značka Mighty Grip. Včetně latexových pomocníků vyrábí také tekuté gripy na ruce (článek o gripech zde).

      Sama návleky nepoužívám, protože zastávám názor, že tělo se má "obít" a musí si na bolestivost prvků zvyknout hned od začátku. V podstatě každá lektorka vám to potvrdí. Jediné, co se nejčastěji používá jsou rukavice.

      Na trhu od Mighty Grip naleznete opravdu široký výběr návleků a pomocníků. Mezi nejčastěji používané patří rukavice. Rukavice se u nás dají koupit například v obchodě www.tanecnityce.cz. Rukavice s latexem jsou více přilnavé, a provedení různých spinů (otoček) je tak sníženo. Spíše se rukavice používají, pokud ještě nemáte ustálený úchop nebo se hodně potíte, popřípadě pro pocit lepší stability. Výběr je z více barevných provedení. Nově jsou v nabídce i rukavice ozdobené kamínky (což na funkčnost nemá vliv ;) pouze estetika) Druhým typem jsou pouze PVC rukavice, které lze použít i na točky. Tyto rukavice jsou určeny hlavně pro ty, kterým se opravdu hodně potí ruce. Dále jsou pak na trhu k mání rukavice celoprstové. S těmi ale zkušenosti nemám. 
Latexové rukavice sama občas používám, ale opravdu jen výjimečně.

       


      Ruce ještě neopustíme. Migthy Grip myslel i na bolestivé prvky jako je medvídek, ornament, rocket woman, yogini a podobné prvky, kdy držíme za pomoci paže... Protibolestivé a protiskluzové návleky na paže. 



      Dalším pomocníkem jsou návleky na nárty. Ty se vyrábí ve dvou provedeních. První varianta je návlek na nohy přes chodidlo, a druhá varianta je pro použití s botama na podpadku (článek o botičkách zde
Vypadá to na dobrého pomocníka při šplhání :-)

               

      Migty Grip opravdu myslí na vše. Další bolestivě namáhanou částí těla jsou stehna. Znáte to. Sezení na tyči je opravdu kruté, lehy, cross knee nebo cross ankle release jsou bolestivostí skoro nedosažitelné.. I pro tyto prvky můžete použít stehenní návleky. 


 


      Nohy ještě neopustíme. Spousty prvků jsou také "kolenního" charakteru. Například takový brass monkey a jeho variace, side sit, russian layback, klasický kolenový šplh a podobně. 


      
      Výčet všech možných pomocníků proti klouzání jsem snad vyčerpala. U některých si nejsem jistá opravdovou funkčností v praxi, protože jsem je nikdy nezkoušela. Ale i když si takovéto pomůcky pořídíte, stejně později zjistíte, že jsou vám k ničemu, protože se musíte naučit cvičit a trénovat bez nich. 

     Mighty Grip vyrábí také spevňovače zápěstí. Takové bandáže zakoupíte v každých zdravotnických potřebách nebo je možné požádat svého ortopeda, jestli je možné předepsat bandáže, což váš ve výsledku vyjde levněji. Spevnit zápěstí můžete i pomocí tejpu (toto je pouze jednorázové řešení).


Máte zkušenosti s jinými typy návleků než jen rukavice ? Zjistili jste přednosti a nedostatky ? Podělte se se mnou o vaše zkušenoti :-)



Monday, 2 February 2015

Pozor na své zdraví

      Čím dál více čtu, jak se na tyči někomu něco stane. Nemluvím tu o modřinách a spáleninách, ale o trošku vážnějších potížích. Článek sice bude krátký, ale zato snad výstižný.

      Nejčastěji se setkávám (i při pročítání různých příspěvků a diskusí), že spousty lidí mají problémy se zápěstími. To se může určitě stát právě z pákových úchopů nebo také twisted gripu. Já měla stejný problém. Ruka mě bolela asi 14 dní opravdu hodně. Zašla jsem si za sportovním ortopedem, abych zjistila, kde je problém. Pan docent mi ukázal, že mám "volné" zápěstí (a obecně klouby) a dal mi nejen rady, ale vyfasovala jsem i speciální ortézu. Proto je třeba obě dvě ruce stejně zatěžovat, aby se přirozeně spevnily. Aby zesílily svaly a šlachy, a ruka pak měla správnou stabilitu.

      Dalším častým problémem jsou nalomené (až zlomené) zánární kůstky. To se může stát při špatném doskoku. Bolí to jak čert a vy nevíte, co se děje. V takové situaci utíkáte jak můžete na pohotovost, kde vám dají nohu do gipsu a vy máte se sportem na 2-3 měsíce vystaráno (hodně šikovný doktor dokáže kůstky správně srovnat a tak máte rekonvalescenci kratší, ale moc takových doktorů neznám..).

      Často se také setkáváme se špatnými podmínkami pro bezpečí. Každý pole dancový sál by měl být vybaven bezpečnostními žíněnkami (matracemi) kvůli případným pádům na trénování těžších prvků nebo prvků, které jsou ze začátku nejisté a mohou být tak nebezpečené. Vždy, když děláte nebo se učíte těžší prvek, u kterého ještě nemáte jistotu, řekněte své lektorce/lektorovi, vyžádejte si žíněnku pod tyč, a pak cvičte a trénujte.

      ! ! !   Rozhodně dávejte pozor na své zdraví, nepřepínejte se a nehrajte si na hrdiny. Raději oželte týden bez cvičení, než pak trpět jako zvíře a pak si dobu nuceného odpočinku prodloužit. Pokud budete mít vážnější potíže a bolesti, neváhejte a vyhledejte sportovního ortopeda, nebo sportovního fyzioterapeuta. Nenechávejte nic "až na někdy" a neříkejte si "to odezní samo". ! ! !